Podróż z rowerem w pociągach


Jazda na rowerze to świetny sposób na lepsze poznanie Polski. I choć ten sposób aktywnego wypoczynku pozwala na wybór własnej trasy podróży, to czasem trzeba ją skrócić przy pomocy pociągu. Dlatego trzeba wcześniej wiedzieć o zasadach przewozu rowerów w wagonach różnych polskich przewoźników kolejowych.

W pociągu za ten dwukołowy pojazd odpowiada właściciel. Rower nie może szkodzić innym pasażerom, ich mieniu ani kabinie pociągu.

W większości przypadków za jego transport trzeba będzie zapłacić, a cena zależy od przewoźnika.

Korzystając z usług PKP Intercity warto pamiętać, że we wszystkich pociągach przewoźnika można przewozić rower. Aby sprawdzić dostępność takiej możliwości na żądanej wiadomości, musisz skorzystać ze specjalnej usługi na wyjazdy rowerowe.

Wybierając w nim region podróży, możesz sprawdzić, czy żądane pociągi mają ikonę roweru (z kółkiem lub bez). Jeśli tak, to możesz wziąć dwukołowego przyjaciela.

Generalnie w pociągach PKP Intercity można przewozić rowery:

TLK i IC – w wagonach klasy II z miejscami do siedzenia. W tym celu rower należy umieścić w określonym miejscu; w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub w ostatnim przedsionku ostatniego wagonu pociągu.
EIC i EIP – w wagonach drugiej klasy.
Roweru nie można przewozić w miejscach do tego nieprzystosowanych, a także w wagonie restauracyjnym i kojach.

Usługa przewozu roweru w wagonach PKP Intercity jest płatna – 9,10 zł , niezależnie od długości trasy.

Wskazane jest wcześniejsze zakupienie biletu w kasie, czasem pomoże w organizacji biuro podróży. Można to jednak zrobić również w konduktorze przed lądowaniem lub zaraz po nim. Wtedy cena za transport będzie wyższa, bo oprócz taryfy mogą pobrać opłatę za lądowanie w wysokości 10 zł.

Jeśli nie kupisz biletu w kasie lub u konduktora, to przy kontroli będziesz musiał zapłacić karę 52 zł. Dodatkowo naruszający będzie zmuszony kupić bilet za pełną cenę.

Jeżeli podróżny odmówi zapłaty, zostanie mu wystawiony protokół przewidujący odzyskanie kwoty 260 zł. Jeśli jednak kara zostanie zapłacona w ciągu 14 dni od otrzymania, zostanie ona obniżona do 65 zł.

Notatka! Bilet na przewóz roweru pociągiem EIP można kupić tylko w kasie.

Jak podróżować z rowerem w pociągach Polregio
Każdy pasażer Polregio może zabrać ze sobą jeden rower. Należy go przewozić tylko w określonych miejscach oznaczonych ikonami:

  • na specjalnych stojakach i wieszakach;
  • w komorze dla podróżnych z dużym bagażem podręcznym

Informacje o dostępności miejsc na rowery znajdziesz w rozkładzie jazdy pociągów Polregio. W takim przypadku w kasie należy wykupić osobny bilet na jego transport.

Jeżeli w pociągu nie ma miejsc przeznaczonych na rower, to można go przewieźć w pierwszym lub ostatnim przedsionku pociągu. W takim przypadku pasażer kupuje tylko jeden bilet dla siebie. A za rower można dokupić u kontrolera bez żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli podróżny nie miał czasu na zakup biletu dla siebie lub dla swojego dwukołowego przyjaciela, może je odebrać u konduktora.