Historia sufitów napinanych


Pierwotna koncepcja pokrycia stropów płótnem lub podobnym materiałem sięga 2000-1000 pne, wymyślona przez starożytnych Egipcjan. Za pomocą wilgotnej szmatki rozciągniętej między ścianami celem było uzyskanie równej powierzchni. Rzymianie i Grecy przyjęli tę metodę i znacznie ją ulepszyli za pomocą lnu i jedwabiu. Kiedy materiał zwisał, wymieniali go na nowy. Nawet starożytne amfiteatry, takie jak legendarne Koloseum, przykrywano tkaniną, aby chronić publiczność przed słońcem.

W XVIII wieku koncepcja dotarła do Armenii, gdzie bawełniana tkanina została nasączona roztworem kredy i naciągnięta na budynek, tworząc gładką powierzchnię po skurczeniu. Po tych dniach i na jakiś czas taka technologia wyszła z mody, aż do jej ponownego wynalezienia na początku lat 60-tych.

Od czasu pojawienia się nowych i ekscytujących projektów sufity napinane stały się coraz bardziej powszechne, zwłaszcza w Europie. Teraz są wykonane z trwalszego materiału niż tkanina, dzięki czemu wytrzymują próbę czasu dzięki innowacjom.

Sufity napinane dzisiaj

Współczesna technologia sufitów napinanych jest wyjątkowa, praktyczna i estetyczna dla wszystkich rodzajów powierzchni. Rozciągliwa tkanina jest teraz wykonana z organicznych, nadających się do recyklingu cienkich tworzyw sztucznych lub folii tekstylnych, które otaczają całą powierzchnię. Ukryty tor wyznacza kształt produktu stretch, a membrana tworzy niezależną warstwę danej powierzchni. W zależności od koncepcji i zastosowanych profili, przestrzeń nad rozciągniętą powierzchnią pełni funkcję śluzy powietrznej, poprawiając właściwości akustyczne i pozwalając na zintegrowanie dodatkowego światła w miejscu. Dowiedz się co to jest sufit napinany.

Materiały rozciągliwe można montować na sufitach, ścianach, przegrodach wolnostojących lub konstrukcjach modułowych. Montaż produktów stretch odbywa się zwykle w dwóch etapach: po pierwsze, tworząc specjalny obwód z profili aluminiowych lub z tworzywa sztucznego; następnie przymocuj elastyczną membranę do tej ramy. Profile te mogą mieć różne kształty i rozmiary. Prostokątne, owalne, płaskie, zakrzywione lub przestrzenne projekty 3D są możliwe, w zależności od praktycznych potrzeb i wymagań wizualnych przestrzeni. Po zainstalowaniu materiał można bez wysiłku usunąć lub przesunąć, jeśli to konieczne, bez pozostawiania żadnych uszkodzeń. Dzięki tej technologii można osiągnąć dowolną formę, projekt lub koncepcję ze względu na wszechstronność i różnorodność profili.

Produkty Stretch stale się zmieniają i dostosowują, tworząc i rozwijając nowe technologie, aby sprostać wymaganiom architektonicznym i projektowym. Nasze materiały zostały zaprojektowane do szerokiej gamy wykończeń. A to pozwala nam tworzyć lub wspierać dowolne koncepcje projektowe i kreatywne. Sufity o wysokim połysku, podświetlane, drukowane, wielopoziomowe, z podwójną szybą, liniowe powierzchnie świetlne, niestandardowe drukowane okładziny ścienne, gwiaździste niebo i konstrukcje modułowe to tylko niektóre z produktów końcowych, jakie oferuje technologia tkanin rozciągliwych. Nie ma znaczenia, w jakim stanie jest aktualna powierzchnia. Może to być sufit otwarty lub system bezramowy. Technologia rozciągniętej tkaniny pozwoli ukryć obszar bez wysiłku i przy maksymalnej poprawie estetyki. Do produktu można ponownie włączyć dowolny rodzaj akcesoriów sufitowych lub ściennych

Zalety sufitów napinanych

Produkty ze stretchu zapewniają więcej niż tylko estetykę. Materiały stretch wykonane są ze specjalnych polimerów i włókien, które pomagają im zachować kształt w nieskończoność, a jednocześnie zapewniają coś więcej niż tylko krycie i design.

Te specjalne polimery tworzą cienką warstwę izolacji termicznej, pomagając oszczędzać energię, zmniejszając zapotrzebowanie na ogrzewanie i chłodzenie. Będą również ograniczać emisję kurzu i bakterii, które normalnie gromadzą się przez lata z płyt kartonowo-gipsowych, poprawiając jakość powietrza w każdym pomieszczeniu na dłuższą metę. Sufity napinane sprawiają, że przestrzeń jest bardziej sanitarna i na ogół jest bardzo poszukiwana przez placówki medyczne.

Swoim kształtem, wykonaniem i formą poprawiają również akustykę pomieszczenia, biura, sali koncertowej lub obiektów przemysłowych, ułatwiając słyszenie innych dla rozrywki, bezpieczeństwa lub produktywności. Można je również w dużym stopniu poddać recyklingowi, jeśli zechcesz je w przyszłości usunąć.

Materiały stretch są wysoce trwałe, higieniczne i trwałe, dzięki czemu można je stosować w każdej sytuacji i lokalizacji.